Nr 53
(styczeń 2017)

O prawach autorskich w życiu codziennym

Mówiąc o prawach autorskich, najczęściej myśli kierujemy do utworów muzycznych, multimedialnych, dzieł sztuki itp. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w życiu codziennym powinien sam postarać się o uzyskanie autorskich praw majątkowych. Kilka słów poświęcę trzem zagadnieniom: fotografiom, projektom logo, stronom internetowym.

Fotografie

Nie z każdą fotografią będą związane prawa autorskie, ale z taką, która ma twórczy charakter o indywidualnym charakterze, a więc np.: fotograf dobiera tło, oświetlenie, ustawienie gości, rekwizyty, ustawia ostrość, głębie, dokonuje korekt w photoshopie itd. Przykładowo cechy utworu mogą mieć zdjęcia z sesji ślubnej, czy dziecięcej, zdjęcia portretowe itd.

Po co w ogóle zastanawiać się nad tym, skoro praktyka życia codziennego pokazuje, że mało kto zlecając fotografowi np. sesję małżeńską, jest zainteresowany zawieraniem w ogóle jakiejś umowy a co dopiero przeniesieniem majątkowych praw autorskich? Tu wskażę, iż samo zlecenie wykonania zdjęć i zapłata ceny za usługę, bez podpisywania jakiejś umowy czy bez przeniesienia autorskich praw majątkowych, nie powoduje że możemy sobie dowolnie tymi zdjęciami dysponować. Jeśli nie chcemy np. aby fotograf udostępniał nasze zdjęcia w swoim portfolio, a sami chcemy dowolnie nimi dysponować np. umieszczając na portalach społecznościowych typu istagram, to warto pomyśleć nad zawarciem umowy zlecenia wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych.

Oczywiście przeciętna osoba nie musi wiedzieć, czy zdjęcia jakie zleca, są utworami których dotyczą prawa autorskie czy nie. Warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata, który sporządzi odpowiednią umowę.

Logo

Logo jest zamawiane przez niemal większość osób działających w internecie, chociaż nie tylko. Nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby fizyczne zlecają wykonanie logo dla swoich stron internetowych (bloga, strony hobbystyczne, vlogi itp.). Logo jest bez wątpienia utworem i aby móc się nim posługiwać w internecie, na wizytówkach i innych polach eksploatacji, powinniśmy zawrzeć umowę o przeniesieniu autorskich praw majątkowych.

Następna strona

Nr 53
(styczeń 2017)

Strona internetowa

Strona internetowa może powstać jako samodzielne dzieło pisane przez programistę od podstaw, jak i przy użyciu szablonów np. typu joomla. W obu przypadkach mamy do czynienia z utworami. Bywa i tak, że umowę o wykonanie strony internetowej zawieramy z przedsiębiorcą, którego pracownik będzie tą stronę dla nas wykonywał.

Dlatego i w tym przypadku mając do czynienia z prawami autorskimi, warto zawrzeć odpowiednią umowę.

Ważne: umowa o przeniesieniu autorskich praw majątkowych nie jest umową łatwą, dla przykładu nie wystarcza w niej umieścić zapisu, że przeniesienie autorskich praw majątkowych dotyczy wszystkich pól eksploatacji, ale trzeba je dokładnie wymienić. Choć w internecie jest sporo wzorów, to jednak są to tylko wzory które mogą być w konkretnym przypadku nieaktualne lub niepełne. Warto skorzystać z pomocy prawnika.


Autor artykułu:
Małgorzata Karcz, radca prawny, właściciel Kancelarii Prawnej Veritas w Bielsku-Białej, redaktor naczelny "Biuletynu Prawnego", m.karcz@kancelaria-veritas.pl