Mam spółkę offshore i chcę wyprowadzić z niej pieniądze! Jak to zrobić?
To jest jedno z tych pytań, na które (prawie) nikt nie chce odpowiedzieć publicznie, prywatnie też zresztą ciężko idzie w tym zakresie wielu specom od międzynarodowej optymalizacji podatkowej. Co z tego, że mamy spółkę offshore, założoną np. w Estonii, czy w bardziej egzotycznych jurysdykcjach, skoro nie możemy korzystać z jej dobrodziejstw i tego, że gromadzimy w niej pieniądze bez podatku. Podczas rozmów z zainteresowanym klientem pojawia się wtedy zwykle jedno, jak się wydaje, ostateczne pytanie:
Jak wyprowadzić pieniądze ze spółki offshore bez podatku?
Tutaj możesz oczywiście wstawić sobie dowolną spółkę, czy to spółkę z Panamy, Delaware, Seszeli, Brytyjskich Wysp Dziewiczych, czy Estonii lub Rumunii. Pytanie jest proste – jak wypłacić pieniądze z takiej spółki nie płacąc od tego podatku? I jest to pytanie nie od rzeczy.
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Czasami przychodzą z pomocą rozwiązania zawarte w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, pozwalając wypłacić wynagrodzenie dyrektorskie (jak swego czasu np. umowa z Wielką Brytanią), ale nie miejmy złudzeń, takie pieniądze są pieniędzmi w wielu przypadkach “na waciki”. Jeżeli są zaś nawet umowy i rozwiązania jeszcze korzystniejsze to z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą podpaść pod klauzule nadużycia prawa podatkowego. Odpowiedź na pytanie o to jak wypłacić pieniądze ze spółki zagranicznej bez podatku jest tyleż zaskakująca, co prosta– nie wypłacisz sobie tych pieniędzy bez podatku w prosty sposób. Nie będziesz biegał po bankomatach w kominiarce albo przelewał je na swoje konto na Kajmanach. Tak to po prostu działa, ale jest jednak dobra wiadomość! Masz dostęp do spółki offshore, która zarobiła pieniądze, która ma wartość, która może tymi wartościami rozporządzać.
Jak należy myśleć o spółkach offshore?
Odpowiedzią na pytanie o to jak wypłacić pieniądze ze spółki offshore bez podatku nie może być nic innego jak trwała zmiana paradygmatu i myślenia o pieniądzach i o własności. Żyjemy w Polsce, w kraju, w którym każdy dąży do tego by posiadać na własność. Samochody, mieszkania, domy, ziemię, kosztowności. Jest to charakterystyczny sposób myślenia o wartościach dla większości gospodarek postkomunistycznych. Chcemy mieć, a nie używać. Władać, a nie posiadać, choć zmienia się to powoli i akceptujemy już leasing czy wynajem długoterminowy auta to nie myślimy już tak o innych wartościach.
Czy słusznie?
Nie zawsze, oczywiście solidne zabezpieczenie finansowe nigdy nikomu nie zaszkodziło, ale ostatecznie wszystko to co mamy i tak przemija, podobnie jak my sami. Fajnie jest przekazać nieruchomość swoim dzieciom, ale czy coś by się stało, gdyby owa nieruchomość stanowiła własność spółki zagranicznej? Nic. Czy Ty jako wspólnik możesz korzystać z takiej nieruchomości do celów własnych? Tak. Oczywiście może się to wiązać z opodatkowaniem nieodpłatnego użyczenia owej nieruchomości przez spółkę, ale podstawą opodatkowania są wtedy ceny rynkowe dla stosunku najmu, nie zaś wartość całego mieszkania. Są też różne sposoby na to, aby uniknąć tego podatku.
Po co wyciągać pieniądze ze spółki offshore?
Podstawowym pytaniem jest więc nie pytanie jak wyciągnąć pieniądze ze spółki, ale po co to robić. Są nawet spółki, które celowo tworzy się po to, aby objąć pewien składnik majątkowy w posiadanie, np. spółki Delaware, które kupują jachty.
Ale ja naprawdę potrzebuję pieniądze na potrzeby własne!
Okej, rozumiem. Czasem się inaczej nie da. Jeżeli nie możesz posługiwać się wartościami, jakie ma Twoja spółka to wtedy naprawdę trzeba rozważyć jednak przeniesienie pieniędzy na Twoją własność. Nie chciałbym tutaj ułatwiać działalności fiskusowi, który i tak zna te mechanizmy, ale są sposoby aby to zrobić. Gdy potrzebujesz dużych pieniędzy może to być pożyczka, gdy potrzebujesz mniejszych, ale stałych może to być legalne zatrudnienie w takiej spółce, wszystko jednak zależy od celu, na jaki chcesz spożytkować te pieniądze.
Zawsze może być lepszy sposób. Czasem wystarczy zapytać. Najlepiej jednak zrobić to zanim ten problem powstanie.
Autor jest prawnikiem, doradza w zakresie międzynarodowych rozwiązań podatkowych
Dodaj komentarz