W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego blogi stały się nieocenionym źródłem informacji i wiedzy dla wielu osób. Prawo, jako obszerny i skomplikowany temat, również znalazło swoje miejsce w blogosferze. Blogi prawnicze pozwalają śledzić zmiany w przepisach, dowiedzieć się o ciekawych przypadkach sądowych i zdobyć porady prawne, a także nawiązać bezpośredni kontakt z autorami blogów, aby skorzystać z ich budowanej przez lata wiedzy.
Najlepsze blogi prawnicze w Polsce
Poniżej przedstawiamy subiektywną listę 10 najlepszych blogów prawniczych w Polsce, niekoniecznie w kolejności od najlepszego do najgorszego, gdyż czytelnicy wiedzeni różnymi potrzebami mogą różnie oceniać przydatność i styl poszczególnych autorów. Przygotowując ranking sugerowaliśmy się takimi kryteriami jak długość prowadzenia bloga, regularność autora, oryginalność zawartych treści oraz to jak są one pomocne dla czytelników.
Każdy z tych blogów ma swoje unikatowe cechy i specjalizuje się w różnych obszarach prawa, umożliwiając czytelnikom zgłębianie swojej wiedzy na interesujące ich tematy. Poniższy ranking to nie agregator blogów prawniczych, na pewno nie wszystkich, gdyż jest ich multum
TOP10 Blogów prawniczych w Polsce
- Rejestracja spółki z o.o. – blog prowadzony przez radcę prawnego Błażeja Sarzalskiego, który odpowiada na pytania nie tylko powstające przy tworzeniu i rejestracji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, ale także wynikające z ich funkcjonowania. Prowadzony od 2011 roku jest skarbnicą wiedzy i jednocześnie zapisem zmieniającej się rzeczywistości prawnej w zakresie prawa spółek handlowych. Na bieżąco aktualizowany i odświeżany.
- Temida Jest Kobietą – autorką jest radczyni prawna Katarzyna Przyborowska, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń społecznych oraz prawach kobiet. To pierwszy i najstarszy blog kierowany w polskiej blogosferze prawniczej do kobiet: matek i żon, niań i opiekunek dziennych, przedsiębiorczyń oraz pracowniczek. Tematy poruszane na blogu odzwierciedlają pola praktyki autorki oraz najczęstsze problemy kobiet na rynku pracy i w działalności gospodarczej.
- Prawna ochrona znaków towarowych – blog rzecznika patentowego, Mikołaja Lecha porusza tematy prawa własności przemysłowej, praw autorskich i zwalczania nieuczciwej konkurencji. Wielokrotnie nagradzany, także przez UOKiK. Blog pełen jest ciekawostek, infografik oraz nagrań na Youtube, które w przystępny sposób przybliżają problematykę praw własności intelektualnej.
- Białe kołnierzyki – blog adwokata Łukasza Chmielniaka o tym, jak bronić się przed odpowiedzialnością karną gospodarczą i karną skarbową. Jest to blog, który powinien czytać każdy przedsiębiorca, szczególnie funkcjonujący w bardzo ryzykownych branżach.
- Blog o rozwodzie i separacji – autorką jest Agnieszka Swaczyna, adwokatka i ekspertka w dziedzinie międzynarodowego prawa rodzinnego. Choć design bloga mocno odbiega już od dzisiejszych standardów to treści wciąż pozostają aktualne i na bieżąco aktualizowane.
- Zarząd w spółce z o.o. – radczyni prawna Aneta Kułakowska stworzyła prawdziwe kompendium wiedzy internetowej na temat problemów z jakimi spotykają się osoby zarządzające spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Przystępnie sformułowane pytania i odpowiedzi, szeroki zakres poruszanych tematów oraz klarowna treść to zdecydowanie plusy tego bloga.
- Prakreacja – Wojciech Wawrzak będący autorem tego bloga to prawnik, który obsługuję branżę kreatywną i e-commerce. Blog porusza szerokie spektrum tematów adresowanych do programistów, grafików, freelancerów, blogerów, twórców internetowych treści, sklepów sieciowych, spółek oraz ogólnie przedsiębiorców. Wraz z blogiem można posłuchać genialnych podcastów.
- Prawy profil – czy nazwa tego bloga nie mówi wszystkiego? Tak, blog adwokat Karoliny Nowalskiej adresowany jest przede wszystkim do fotografów, ale także dla modeli i modelek poszukujących informacji jakie są ich prawa i obowiązki związane z procesem twórczym i wzajemnej współpracy.
- Po stronie wierzyciela – autorem jest radca prawny Leszek Bloch, któremu nieobce są wszelkie kwestie związane z dochodzeniem i egzekucją roszczeń w postępowaniu cywilnym na terenie Polski. W przeciwieństwie do wielu blogów i miejsc w sieci, które mówią jak unikać wierzycieli, autor skupia się na tym jak skutecznie egzekwować należności od dłużników.
- Błąd lekarza – autorem jest Jolanta Budzowska, radczyni prawna, która opowiada na blogu o tym jak uniknąć pomyłek lekarskich, a także o tym jak uzyskać godziwe odszkodowanie lub zadośćuczynienie za popełnione przez lekarzy błędy. Blog dostarcza wielu przydatnych dla pacjentów informacji o odpowiedzialności lekarzy, zakładów opieki zdrowotnej oraz innych zawodów medycznych.
Agregator blogów prawniczych
W sieci swego czasu popularne były różnorodne agregatory blogów prawniczych, które można było wykorzystać do śledzenia wielu blogów. W chwili obecnej tego typu strony praktycznie nie funkcjonują. Szukając informacji na temat agregatorów blogów prawniczych traficie na subiektywne listy blogów prawniczych sporządzane przez różnorodne redakcje oraz autorów stron internetowych.
Dodaj komentarz