TOP10 Blogi prawnicze w Polsce

W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego blogi stały się nieocenionym źródłem informacji i wiedzy dla wielu osób. Prawo, jako obszerny i skomplikowany temat, również znalazło swoje miejsce w blogosferze. Blogi prawnicze pozwalają śledzić zmiany w przepisach, dowiedzieć się o ciekawych przypadkach sądowych i zdobyć porady prawne, a także nawiązać bezpośredni kontakt z autorami blogów, aby skorzystać z ich budowanej przez lata wiedzy.

Najlepsze blogi prawnicze w Polsce

Poniżej przedstawiamy subiektywną listę 10 najlepszych blogów prawniczych w Polsce, niekoniecznie w kolejności od najlepszego do najgorszego, gdyż czytelnicy wiedzeni różnymi potrzebami mogą różnie oceniać przydatność i styl poszczególnych autorów. Przygotowując ranking sugerowaliśmy się takimi kryteriami jak długość prowadzenia bloga, regularność autora, oryginalność zawartych treści oraz to jak są one pomocne dla czytelników.

Każdy z tych blogów ma swoje unikatowe cechy i specjalizuje się w różnych obszarach prawa, umożliwiając czytelnikom zgłębianie swojej wiedzy na interesujące ich tematy.  Poniższy ranking to nie agregator blogów prawniczych, na pewno nie wszystkich, gdyż jest ich multum

TOP10 Blogów prawniczych w Polsce

  1. Rejestracja spółki z o.o. – blog prowadzony przez radcę prawnego Błażeja Sarzalskiego, który odpowiada na pytania nie tylko powstające przy tworzeniu i rejestracji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, ale także wynikające z ich funkcjonowania. Prowadzony od 2011 roku jest skarbnicą wiedzy i jednocześnie zapisem zmieniającej się rzeczywistości prawnej w zakresie prawa spółek handlowych. Na bieżąco aktualizowany i odświeżany.
  2. Temida Jest Kobietą – autorką jest radczyni prawna Katarzyna Przyborowska, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń społecznych oraz prawach kobiet. To pierwszy i najstarszy blog kierowany w polskiej blogosferze prawniczej do kobiet: matek i żon, niań i opiekunek dziennych, przedsiębiorczyń oraz pracowniczek. Tematy poruszane na blogu odzwierciedlają pola praktyki autorki oraz najczęstsze problemy kobiet na rynku pracy i w działalności gospodarczej.
  3. Prawna ochrona znaków towarowych – blog rzecznika patentowego, Mikołaja Lecha porusza tematy prawa własności przemysłowej, praw autorskich i zwalczania nieuczciwej konkurencji. Wielokrotnie nagradzany, także przez UOKiK. Blog pełen jest ciekawostek, infografik oraz nagrań na Youtube, które w przystępny sposób przybliżają problematykę praw własności intelektualnej.
  4. Białe kołnierzykiblog adwokata Łukasza Chmielniaka o tym, jak bronić się przed odpowiedzialnością karną gospodarczą i karną skarbową. Jest to blog, który powinien czytać każdy przedsiębiorca, szczególnie funkcjonujący w bardzo ryzykownych branżach.
  5. Blog o rozwodzie i separacji – autorką jest Agnieszka Swaczyna, adwokatka i ekspertka w dziedzinie międzynarodowego prawa rodzinnego. Choć design bloga mocno odbiega już od dzisiejszych standardów to treści wciąż pozostają aktualne i na bieżąco aktualizowane.
  6. Zarząd w spółce z o.o. – radczyni prawna Aneta Kułakowska stworzyła prawdziwe kompendium wiedzy internetowej na temat problemów z jakimi spotykają się osoby zarządzające spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Przystępnie sformułowane pytania i odpowiedzi, szeroki zakres poruszanych tematów oraz klarowna treść to zdecydowanie plusy tego bloga.
  7. Prakreacja –  Wojciech Wawrzak będący autorem tego bloga to prawnik, który obsługuję branżę kreatywną i e-commerce. Blog porusza szerokie spektrum tematów adresowanych do programistów, grafików, freelancerów, blogerów, twórców internetowych treści, sklepów sieciowych, spółek oraz ogólnie przedsiębiorców. Wraz z blogiem można posłuchać genialnych podcastów.
  8. Prawy profil – czy nazwa tego bloga nie mówi wszystkiego? Tak, blog adwokat Karoliny Nowalskiej adresowany jest przede wszystkim do fotografów, ale także dla modeli i modelek poszukujących informacji jakie są ich prawa i obowiązki związane z procesem twórczym i wzajemnej współpracy.
  9. Po stronie wierzyciela – autorem jest radca prawny Leszek Bloch, któremu nieobce są wszelkie kwestie związane z dochodzeniem i egzekucją roszczeń w postępowaniu cywilnym na terenie Polski. W przeciwieństwie do wielu blogów i miejsc w sieci, które mówią jak unikać wierzycieli, autor skupia się na tym jak skutecznie egzekwować należności od dłużników.
  10. Błąd lekarza – autorem jest Jolanta Budzowska, radczyni prawna, która opowiada na blogu o tym jak uniknąć pomyłek lekarskich, a także o tym jak uzyskać godziwe odszkodowanie lub zadośćuczynienie za popełnione przez lekarzy błędy. Blog dostarcza wielu przydatnych dla pacjentów informacji o odpowiedzialności lekarzy, zakładów opieki zdrowotnej oraz innych zawodów medycznych.

Agregator blogów prawniczych

W sieci swego czasu popularne były różnorodne agregatory blogów prawniczych, które można było wykorzystać do śledzenia wielu blogów. W chwili obecnej tego typu strony praktycznie nie funkcjonują. Szukając informacji na temat agregatorów blogów prawniczych traficie na subiektywne listy blogów prawniczych sporządzane przez różnorodne redakcje oraz autorów stron internetowych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *